MÄDCHENKANTOREI BASEL (CHÓR DZIEWCZĘCY Z BAZYLEI)
Ponad trzydzieści lat udanej edukacji muzycznej dla dziewcząt w Bazylei.
Mädchenkantorei Basel to działająca od 1991 roku wyjątkowa szkoła chóralna, zrzeszająca mło-de śpiewaczki, które występują w szwajcarskim chórze koncertowym.
Szkoła składa się z sześciu oddziałów, w których kształci 130 dziewcząt w wieku od czterech do kilkunastu lat. Młode śpiewaczki pochodzą nie tylko z północno-zachodniej Szwajcarii, ale także z krajów sąsiednich. Nad rozwojem muzycznym dziewcząt czuwa profesjonalna kadra pedagogów i instruktorów pod kierownictwem artystycznym Mariny Niedel.
Głównym celem szkoły jest ukazanie radości śpiewania i zachęcenie do kształcenia muzyczne-go. W trakcie nauki chórzystki poznają literaturę chóralną, otrzymują dogłębną wiedzę muzycz-ną oraz są wspierane w rozwoju talentu i ekspresji w oparciu o staranne kształcenie wokalne.
Chórzystki, które ukończyły 18 rok życia, tworzą zespół wokalny Bordoni. Jako doświadczone już śpiewaczki pracują nad wymagającym repertuarem na głosy żeńskie.
Dziewczęta z sześciu klas chóru Mädchenkantorei Basel regularnie występują na koncertach i w koprodukcjach z renomowanymi orkiestrami (Sinfonieorchester Basel, Kammerorchester Basel, Basel Sinfonietta, Neues Orchester Basel) i innymi partnerami w regionie oraz regularnie bierą udział w produkcjach Theater Basel.
www.maedchenkantorei.ch
www.facebook.com/maedchenkantorei
www.instagram.com/maedchenkantoreibasel
www.youtube.com/@maedchenkantoreibasel
MARINA NIEDEL, dyrektor artystyczny
Studiowała muzykę szkolną na Uniwersytecie Muzycznym w Trossingen. Jej specjalizacją był śpiew u Mechthild Bach i dyrygentura chóralna u prof. Manfreda Schreiera, Studiowała również germanistykę na Uniwersytecie w Tybindze.
Obecnie pracuje jako dyrygent chóralny w Niemczech (Konstancja) i w Szwajcarii, ze szczegól-nym uwzględnieniem chórów dziecięcych i młodzieżowych, szkoleń z zakresu rozwoju głosów dziecięcych i muzyki kościelnej. Regularnie współpracuje z uznanymi międzynarodowymi dy-rygentami i zespołami, takimi jak Dennis Russel Davies, Hans-Christoph Rademann, Eric Niel-sen, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Basel Sinfonietta, Sinfonieorchester Basel, Ra-schèr Saxophone Quartet.
Jako członek różnych zespołów wokalnych poświęca się przede wszystkim muzyce XVII i XVIII wieku, a jako wykładowca dziedzinie dyrygentury chórów dziecięcych i młodzieżowych.
Od 2014 roku jest dyrektorem artystycznym Mädchenkantorei Basel i szkoły chóralnej "Stimm-Werk" ABV Konstanz.
CHÓR ALL FINE, Poznań
Chór All Fine jest zespołem jednorodnym, który zrzesza absolwentów chórów m.in. poznańskich szkół muzycznych. Chór tworzy grupa pasjonatów śpiewu w wieku licealnym i studenckim, a spoiwem zespołu jest dyrygentka Laurę Stieler, która dba nie tylko o artystyczną stronę i rozbudzanie pasji do śpiewu, ale także o dobrą atmosferę, tworząc środowisko przyjaźni i wsparcia. Do ostatnich sukcesów zespołu należy zaliczyć: Złoty Dyplom oraz Statuetkę Złotego Anioła na XI Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych (2022), Złoty Dyplom oraz Medal na XI Gdańskim Międzynarodowym Festiwali Chóralnym (2023), a także I miejsce i Złoty Dyplom na XII Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej 2023 Częstochowa - Koziegłowy (2023).
Oprócz udziału w konkursach i koncertach zespół występuje również podczas festiwali, m.in. Festiwal Bożonarodzeniowy "Poznańskie Kolędowanie", czy Festiwal Kabaretowy "Wigilia ze Smoleniem". All Fine uczestniczył także w koncertach towarzyszących Grand Prix Polskiej Chóralistyki.
W jego repertuarze można odnaleźć zarówno najważniejsze dzieła muzyki chóralnej, muzykę sakralną i rozrywkową i filmową. Zespół sięga po nietuzinkowe aranżacje, a sporą część repertuaru stanowią aranżacje dyrygentki.
All Fine współpracuje z pianistami - Łukaszem Matusikiem i Hugo Przybylskim oraz wokalistką Elizą Szymańską.
LAURA STIELER ukończyła studia z wyróżnieniem na specjalności Dyrygentura Chóralna w 2014 roku. Jest laureatką I nagrody i zdobywczynią nagród pozaregulaminowych podczas XV Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także absolwentką Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Cz. Niemena oraz wokalistyki jazzowej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ponadto ukończyła studia podyplomowe na Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych na kierunku Menedżer Kultury.
Od września 2014 współpracuje z Zespołem Szkół Muzycznych w Poznaniu, Od września 2016 do sierpnia 2023 współpracowała z Poznańską Szkołą Chóralną Jerzego Kurczewskiego. Wraz z prowadzonymi zespołami zdobywała najwyższe nagrody na polskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach, otrzymując także wyróżnienia dla Najlepszego Dyrygenta.
Nieustannie doskonali swój warsztat podczas licznych kursów m.in.: DoctorVox Therapy Technique dr Ilter Denizoğlu, Technika Aleksandra dla muzyków z Magdaleną Kędzior, International Masterclass for Choral Conductors (Marktoberdorf), Kurs Wokalny z dr Marzeną Michałowską, Leszczyńskie Warsztaty Jazzowe.
Jej pasjami są głos ludzki oraz psychologia. Jej mottem artystycznym ”Progres jest ważniejszy niż perfekcja".
CHÓR DZIEWCZĘCY WILEŃSKIEJ SZKOŁY ŚPIEWU CHÓRALNEGO „Liepaitės”, Wilno
Chór dziewczęcy (Merginų choras) Wileńskiej Szkoły Śpiewu Chóralnego „Liepaitės” (Lipki) jest zespołem choralnej szkoły muzycznej, powstalej w 1993 roku na bazie słynnego chóru dziewczęcego “Liepaitės”, (założonego przez Lucję Palinauskaitė i Petrasa Vailionis). Dzisiaj to z pewnością jeden z czołowych chórów dziewczęcych na Litwie.
Strukturę szkoły chóralnej tworzy siedem chórów, podzielonych ze względu na wiek uczennic. W Chórze dziewczęcym śpiewają uczennice klas 8–11 w wieku od 14 do 17 lat. Chór co roku przygotowuje nowy program koncertów.
Chór reprezentował Litwę na wydarzeniach specjalnych w Brukseli, Dublinie, Sztokholmie, Tel Awiwie. Zespół współpreacuje z Litewską Orkiestrą Kameralną, Kowieńską Orkiestrą Kameralną, Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną, Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Opery Barokowej pod dyrekcją S. Sondeckisa , V. Domarkasa , M. Barkauskasa, M. Jauniškisa, G. Rinkevičiusa, , M. Staškusa. Jest wykonawcą „Glorii” A. Vivaldiego, „Magnificatu” Š.Brixiego, „Syren” C. Debussy’ego, dzieł G. Walkera i O. Gjeilo, „Czterech żywiołów” V. Bartulisa, „Pieśni równin” J. Juzeliūnasa, „Benedykta i Żyrafy" L. Vilkončiusa. Chór wraz z orkiestrą Kremerata Baltica nagrał na płycie CD „Seasons” utwór „Kołysanka” A. Pörta (2015).
Chór zdobył nagrody na konkursach międzynarodowych: Grand Prix- „Dainų versmė” (1998, 2003, Litwa), złoty dyplom - J. Brahmsa (2003, Niemcy), złoty puchar - „Prague Cantat” (2004, Czechy), srebrną nagrodę - Celje, (2005, Słowenia), II miejsce i specjalny dyplom - St. Šimkaus (2007, Litwa), II miejsce - Cantonigros (2010, Hiszpania), III miejsce - Tolosa (2010, Hiszpania) itd. Na konkursach ogólnolitewskich dwukrotnie zdobył Grand Prix – „Jesteśmy dziećmi Litwy” (2004) , 2008), dwukrotnie brał udział w litewskich konkursach chórów telewizyjnych „Lietuvos balsai” i zdobył nominacje zwycięzców projektów (2009, 2014). W ostatnich latach zespół zaprezentował się podczas następujących wydarzeń: projekt „Sutrinko trinko”, „Liepaitės” i zespołu perkusyjnego „Afrikos būgnai” – połączenie muzyczne litewskich ludowych sutartinės i rytmów afrykańskich (2020), inscenizacja oratorii „Triumf Judyty” A. Vivaldiego w Państwowym Teatrze Dramatycznym w Kownie (2023), udział Chóru w koncercie zamykającym Zgromadzenie Ogólne Europejskiego Stowarzyszenia Chóralnego w Wilnie (2023).
CHÓR CANZONA. Murowana Goślina
Chór Dziewczęcy „Canzona” powstał w październiku 1981 roku. Obecnie w zespole śpiewa ok. 50 dziewcząt w wieku od siedmiu do szesnastu lat. Twórcą i wieloletnim dyrygentem chóru była prof. Elżbieta Wtorkowska. Przez ponad czterdzieści lat swojej działalności chór koncertował w kraju i poza jego granicami: w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Holandii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Rosji, Czechach, na Litwie, Węgrzech, Słowacji, na Malcie,w Chorwacji, Hiszpanii, Danii, Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu, Francji i Portugalii. Kilkukrotnie miał okazję śpiewać dla Jana Pawła II. Od 2008 roku współpracuje przy corocznych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie.
W latach 2014-2015 chór odbył tourneè koncertowe w Anglii, Holandii, Niemczech oraz po Normandii we Francji. W 2019 roku chór koncertował w USA (Chicago, Nowy Jork, Linden).
„Canzona” zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na wielu konkursach i festiwalach chóralnych. Wśród nich:
Srebrny Dyplom podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Coros de Verão w Lizbonie w Portugalii (2018),
Złoty Dyplom oraz Nagrodę finansową za najwyższą punktację w kategorii na XXV Ogólnopolskim Konkursie Pieśni o Morzu w Wejherowie (2022),
Srebrny Dyplom w kategorii chórów dziecięcych oraz II Miejsce oraz Złoty Dyplom w kategorii Muzyki Katalońskiej na XI Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym Canço Mediterrania w Lloret de Mar w Hiszpanii (2022),
Złoty Dyplom w kategorii chórów dziecięcych i młodzieżowych podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Patriotycznej Musica Patriae w Poznaniu oraz Srebrny Dyplom w kategorii chórów dziecięcych na XI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych oraz Bożonarodzeniowych w Krakowie,
Srebrny Dyplom podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Dziecięcych Filii Melodiis w Połczynie Zdroju (2023),
Dwa Srebrne Dyplomy (w kategorii muzyki sakralnej oraz w ogólnej klasyfikacji chórów dziecięcych) podczas 58.Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2023)
Złoty Dyplom w kategorii Muzyki sakralnej w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Chorus Inside w Rovinj w Chorwacji (2023), Złoty Dyplom w kategorii chórów dziecięcych i młodzieżowych podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznej Musica Patriae w Poznaniu oraz Srebrny Dyplom w kategorii chórów dziecięcych podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej Mundus Cantat w Sopocie (2023)
W czasie pandemii chór wziął udział w konkursach on-line na całym świecie zdobywając główne nagrody, w tym m.in. w Polsce (Wysoka, Chełmno, Rzeszów), USA, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Rosja, Belgia, Ukraina, Chorwacja, Czechy, Japonia, Szwajcaria, Turcja.
W 2023 r. dziewczęta z Canzony nagrały piosenki do filmu Akademia Pana Kleksa.
Dyrygentem chóru jest absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dr Adrianna Wtorkowska–Kubińska. Akompaniatorem chóru jest Weronika Jarzyńska – Pluta.
dr ADRIANNA WTORKOWSKA - KUBIŃSKA jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej) i Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2019 uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej - dyrygentura w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Obecnie jest dyrektorem Ogniska Artystycznego oraz prezesem Goślińskiego Towarzystwa Muzycznego w Murowanej Goślinie. W dorobku artystycznym posiada wiele polskich i międzynarodowych nagród otrzymanych głównie z Chórem Dziewczęcym Canzona z Murowanej Gośliny. Jest laureatką nagrody Powiatu Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, otrzymała tytuł Osobowości życia kulturalnego Miasta i Gminy Murowana Goślina za wybitne osiągnięcia a także indywidualne nagrody dyrygenckie otrzymane podczas konkursów ogólnopolskich. Współpracuje z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy realizując wspólnie wiele projektów. Do najważniejszych należą: Uwertura Eschatofonia – muzyczny hołd ofiarom pandemii Covid-19 (film nominowany w kategorii wideoklipu podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni), „W służbie pod biało - czerwoną” gdzie wspólnie z wszystkimi orkiestrami wojskowymi z Polski Chór Dziewczęcy Canzona wykonał utwór „Witaj Majowa Jutrzenko”, koncerty charytatywne Razem z Ukrainą, nagranie piosenek do filmu Akademia Pana Kleksa oraz udział w filmie dokumentalnym „Z sowieckich łagrów po zwycięstwo na Monte Cassino” zrealizowanym w 80 rocznicę bitwy pod Monte Cassino.
Jako prelegent bierze udział w ogólnopolskich konferencjach naukowych poświęconych chóralistyce. Prowadzi również warsztaty dla dyrygentów i zespołów m.in. w ramach projektu Śpiewającej Polski. Jest autorką wstępu do publikacji PWM „Dwa utwory na chór dziecięcy” Pawła Łukaszewskiego. Od 25 lat działa w Młodzieżowym Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfoniki działającej pod skrzydłami Filharmonii Poznańskiej. Współorganizuje Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. księdza Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie.
CHÓR DZIEWCZĘCY SZKOŁY CHÓRALNEJ IM. JERZEGO KURCZEWSKIEGO Poznań
Chór Dziewczęcy Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego powstał w 2008 r. z inicjatywy aktualnego Dyrektora Krzysztofa Wójcika oraz jego pierwszej dyrygentki Doroty Wojnowskiej, która do roku 2017 prowadziła zespół. W 2017 chór przejęła Laura Stieler- Bilewicz.
Chór Dziewczęcy może pochwalić się wieloma nagrodami oraz sukcesami na międzynarodowych oraz krajowych konkursach i festiwalach. Do najważniejszych należą m.in.:
2011 Bydgoszcz Cecilianum - Srebrny Dyplom w kateg. Chórów świeckich V ogólnopolski konkurs pieśni pasyjnej
Gdańsk 2013, Międzynarodowy Festiwal Chórów - I Nagroda
Kraków 2013- IV Międzynarodowy festiwal pieśni Adwentowych -Złoty Anioł
Gniezno 2014 Ars Liturgica
Łódź 2010, 2016, 2018 XIII, XIX, XXI Festival Cantio Lodziensis konkurs chóralny Złoty Dyplom i 3x I miejsce
Warszawska Wiosna Chóralna 2011, 2013 Złoty Dyplom
Verona 2015 Międzynarodowy Festiwal Chórlany , Optimo (I nagroda)- dla chóru, Primo- dla dyrygenta
Rumia 2015 Festiwal Muzyki Religijnej
Szczecin 2016 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pasyjnej
2017 Poznań – VI Ogólnopolski konkurs Pieśni Chóralnej I miejsce i nagroda specjalna najlepsze wykonanie pieśni Maryjnej
2019 –V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Chóralnej Ars Longa w Poznaniu – Grand Prix i I Miejsce za wykonanie utworu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
2021- II Ogólnopolski Konkurs Chórów on Line „ O crux Ave” Nagroda specjalna
2022- Międzynarodowy festival chórów dziewczęcych Trillme w Poznaniu
2023- Bałcik Bułgaria – złoto i najlepszy chór konkursu
2023- Varsovia Cantat – srebrny dyplom
2023- Wrocław Miasto Muzyki – srebrny dyplom
Od 2022 roku zespół prowadzi Anna Michalak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, wieloletni dyrygent i kierownik zespołu chóru w Operze Wrocławskiej i Bałtyckiej.
Zespół współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi miasta Poznania – Teatr Wielki, Teatr Nowy, Akademia Muzyczna oraz bierze udział w konkursach dyrygenckich, festiwalach i projektach artystycznych. Udziela się charytatywnie, występując np. dla pacjentów Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego, dla Bazy Lotnictwa Wojskowego z Krzesinach, dzieci ze spektrum autyzmu, Fundacji Spełniamy Marzenia, a także fundacji Dar Szpiku. Chórzystki wzięły też udział w koncercie kolęd dla szpitala C19 na terenie targów poznańskich. Co roku współpracujemy ze Stowarzyszeniem „Smoleń wiecznie żywy”, śpiewając podczas „Wigilii ze Smoleniem” dla ubogich oraz ze szkołami, promując muzykę i śpiew chóralny. W 2022 roku miałyśmy zaszczyt otwierać „Dogfrisbee”, który po raz pierwszy odbył się w Polsce. W zeszłym roku chór wziął również udział w koncertach towarzyszących Grand Prix Polskiej Chóralistyki.
Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej to w pełnym składzie blisko 60 uczennic jedynej w Polsce szkoły tego profilu. Zespół pracuje pod opieką Anny Michalak, przy fortepianie towarzyszy mu Czesław Łynsza.
Anna Michalak
Anna Michalak jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury chóralnej prof. Janusza Dzięcioła, oraz klasy śpiewu prof. Jadwigi Gałęskiej-Tritt. Warsztat wokalny doskonaliła również pod okiem Pani Jolanty Żmurko -solistki Opery Wrocławskiej, oraz Pana Roberta Nakonecznego - konsultanta wokalnego Opery Bałtyckiej. W 2001 roku ukończyła również podyplomowe studia na kierunku manager kultury. Doświadcznie zawodowe Anny Michalak to przede wszystkim współpraca w realizacjach operowych i koncertowych z takimi dyrygentami, jak Gustaw Kuhn, Siegfried Heinrich, Antonino Fogliani, J. M. Perez-Sierra, Tadeusz Kozłowski, Łukasz Borowicz, Andriy Yurkevych, Marco Guidarini, Diego Garcia Rodriguez, Federico Longo, Friedrich Heider, Eckhardt Klemm, Przemysław Fiugajski.
Jako kierownik zespołu chóru i asystent brała udział w przygotowaniu premier, wznowień oraz koncertów m.in.: Bizet Ch. Carmen, Czajkowski E. Eugeniusz Oniegin, Mercdante S. I Briganti, Mozart W. A. Cosi fan tutte, Czarodziejski Flet, Puccini G. Tosca, Rossini G. Turek w Italii, Semiramida, Wilhelm Tell, Stabat Mater, Siege de Corinte, Adina, Il Viaggio a Reims, Włoszka w Algierze,Bianca e Falliero, Pavesi S. Ser Marcantonio, Wagner R. Zmierzch Bogów, Parsifal, Verdi G. Makbet, Trawiata, Weber C. M. von Wolny Strzelec, Różycki L. Eros i Psyche, Krauze Z. Olimpia z Gdańska, Sikora E. Madame Curie, Penderecki K. Ubu Rex, cykl pieśni „Powiało na mnie morze snów”, Czarna Maska, Cavalieri E di., Rapresentatione per Anima e di Corpo, di Lasso O. Pasja wdł. sw. Mateusza, von Lindpaintner P. J. – Il Vespro siciliano.
W 2004 roku związała się z Operą Wrocławską, gdzie została asystentką Małgorzaty Orawskiej. W 2011 roku objęła funkcji kierownika zespołu chóru w Operze Bałtyckiej. Wraz z zespołem przygotowała m.in. Carmen, Cosi fan Tutte, Skrzypce Rotszylda, Maria, Ubu Rex, Czarna Maska, Tosca, Olimpia z Gdańska, Eros i Psyche. Pod jej kierownictwem chór OB stał się ważnym i docenianym przez krytykę i publiczność elementem składowym przedstawianych dzieł. Wraz z zespołem brała też udział w nietypowym dla chóru operowego koncercie pt. „Europejski Poeta Wolności”, w którym prezentowane były specjalnie na tę okazję napisane utwory autorstwa Aleksandry Gryki, do tekstów współczesnych twórców. Zimą 2016 roku zespół OB wziął udział w koncertach z Andreą Bocellim. Współpracowała również z Akademią Muzyczną w Gdańsku oraz Muzyczną Szkołą Podstawową. Aktualnie prowadzi zespół dziewczęcy w PSCHJK, który z sukcesami prezentuje się na scenach w Polsce i za granicą.
Na stałe współpracuje z zespołem Camerata Bach Choir Poznań jako dyrektor artystyczny i dyrygent, przygotowując dzieła kantatowo-oratoryjne i operowe. Wspólnie mają na swoim kącie pierwsze po wielu latach wykonanie Rappresentaione per Anima e di Corpo - L. Cavalieri, Pasję wg Św. Mateusza - O. di Lasso oraz operę Briganti – S. Mercadante. Chór został mianowany stałym zespołem Rossini Festspiele in Bad Wildbad, a nagranie Semiramidy G. Rossiniego otrzymało nagrody w Paryżu, Nowym Yorku i Londynie. Camerata pod kierownictwem Anny Michalak ma też w swoim dorobku nagrania
Rossini G. Semiramida, Siege de Corinte, Wilhelm Tell, Mercadante S. Brigant,
Pavesi S. Ser Marcantonio’ di Lasso O. Pasja wg Św. Mateusza, Sikora E. Madame Curie (DVD).
Chór Dziewczęcy SKOWRONKI Poznań
Chór Dziewczęcy SKOWRONKI istnieje na scenie od 1950 roku. SKOWRONKI mogą poszczycić się najdłuższą tradycją wśród chórów dziewczęcych. Od początku swojej działalności chór jest związany z instytucją miejską Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Od roku 1991 wizerunek i brzmienie chóru są kształtowane przez dyrygentkę Alicję Szelugę. Zespół skupia utalentowane muzycznie i wokalnie dziewczęta z poznańskich i podpoznańskich szkół, a także studentki poznańskich uczelni. Edukacja muzyczna ponad 120 chórzystek przebiega na trzech poziomach, zależnych od wieku i umiejętności dziewcząt.
Chór wykonuje muzykę wszystkich epok; utwory a cappella oraz wokalno-instrumentalne, dzieła skomponowane specjalnie dla chóru lub utwory mniej znane, a odkrywane przez niego dla szerokiej publiczności.
Chór SKOWRONKI jest laureatem głównych nagród w aż czterdziestu pięciu europejskich festiwalach
i konkursach chóralnych. Wśród nich Grand Prix w prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 38.
W ostatnich latach zespół zdobył również:
Chór SKOWRONKI jest również laureatem dwóch edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, w 2018 r. i 2023 r.
Swoje sukcesy zespół zawdzięcza metodzie pracy stworzonej przez dyrygenta chóru Alicję Szelugę. Wczesne rozpoczęcie pracy nad głosem dzieci, starannie dobierany repertuar, dostosowany
do możliwości wykonawczych każdej z grup, systematyczne i metodycznie prowadzone szkolenie
z emisji głosu przynoszą wymierne efekty. Chór wyróżnia niezwykle spójne brzmienie, a koncerty SKOWRONKÓW, wzbogacane elementami choreograficznymi, są za każdym razem spotkaniem
z muzyką wykonywaną na najwyższym poziomie artystycznym.
Chór Dziewczęcy SKOWRONKI co dwa lata organizuje Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych TRILLME FESTIVAL (Alicja Szeluga jest jego inicjatorką i dyrektorem). Od roku 2014., w wielkopolskich salach koncertowych, obok polskich formacji chóralnych, gościły chóry z Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Ukrainy. Współczesna polska literatura muzyczna dzięki TRILLME FESTIVAL wzbogaciła się o prawykonania wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych Marka Raczyńskiego, Katarzyny Danel oraz Szymona Godziemby-Trytka.
Chór Dziewczęcy SKOWRONKI wiele podróżuje – koncertował we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu (2007), Stanach Zjednoczonych (2015), Boliwii (2022) i Japonii (2019). W grudniu 2015 roku Chór Dziewczęcy SKOWRONKI, jako pierwszy polski chór żeński, wystąpił na deskach jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata, nowojorskiej Carnegie Hall.
Dyskografia zespołu obejmuje 22 płyty CD i DVD, z zapisami studyjnymi oraz live z koncertów chóru.
Wizerunek artystyczny chóru tworzą Alicja Szeluga - dyrygentka i dyrektorka zespołu, Julia Łynsza – dyrygentka grup młodszych, Dominika Nakielna – asystentka dyrygentki, Zuzanna Zięta – opieka wokalna, Czesław Łynsza – pianista oraz Beata Polak – perkusistka. Menadżerem chóru jest Andrzej Łukaszkiewicz.
Chór Dziewczęcy Małe SKOWRONKI
Chór Dziewczęcy SKOWRONECZKI
Poznań
Chór Dziewczęcy Małe SKOWRONKI i Chór Dziewczęcy SKOWRONECZKI to dwa, z trzech zespołów wchodzących w skład Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI działającego przy Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Do najmłodszej grupy – Chóru Dziewczęcego Małe SKOWRONKI trafiają dziewczynki w wieku od 6 do 9 lat. Te utalentowane dzieci dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką, śpiewając jednogłosowe piosenki dziecięce polskich kompozytorów, często ożywiane ruchem. Ich barwne występy, charakteryzujące się typową dla małych dzieci swobodą sceniczną, przyciągają na koncerty rzesze rodziców, dziadków i nierzadko przysparzają publiczności wielu wzruszeń.
Chór Dziewczęcy SKOWRONECZKI tworzą dziewczęta w wieku 9-13 lat. Młode adeptki śpiewu chóralnego przez kilka lat poznają tajniki wielogłosowego muzykowania, aby później, w pełni wykształcone wokalnie, zasilić szeregi najstarszej grupy chóru SKOWRONKI.
Repertuar zespołu stanowią dwu- i trzygłosowe kompozycje z nurtu dziecięcej literatury chóralnej. Wielu współczesnych kompozytorów powierza chórowi swoje utwory do prawykonania, m.in.: Grzegorz Miśkiewicz, Ewa Fabiańska-Jelińska, Andrzej Borzym, Krzysztof Niegowski.
Chór Dziewczęcy SKOWRONECZKI regularnie koncertuje w Poznaniu i Wielkopolsce. Bierze udział w międzynarodowych festiwalach: czterokrotnie w „Trillme Festival” – Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziewczęcych w Poznaniu (2014, 2016, 2018, 2022), trzykrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziecięcych w Hradec Kralove w Czechach (2011, 2019. 2023). We wrześniu 2019 r. chór uczestniczył w EUROTREFF – Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dzieci i Młodzieży w Wolfenbuttel w Niemczech. Do ostatnich sukcesów zespołu należą: zdobycie I miejsca w kategorii chórów dziecięcych w Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2017), zdobycie Złotego Dyplomu w I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Online – Wysoka 2020, Złoty Dyplom w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Cantantes Lublinienses”, edycja online (2021).
W czerwcu 2023 r. SKOWRONECZKI wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dzieci i Młodzieży a Capppella w Bydgoszczy i zdobyły Złoty Kamertonu w kategorii chórów do lat 16 placówek pozaszkolnych, Puchar MEN za najwyższą punktacji w kategorii, Nagrodę Specjalną oraz Puchar MKiDN za wykonanie utworu obowiązkowego, Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za wykonaniu utworu inspirowanego polską muzyką ludową,
W swoim dorobku fonograficznym chór posiada dwie płyty CD z nagraniami studyjnymi oraz 11 płyt DVD z nagraniami koncertowymi live.
Dyrygentem chóru jest Julia Łynsza, chórowi akompaniuje pianista Czesław Łynsza oraz perkusistka Beata Polak. Opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje Alicja Szeluga.
© Copyright www.trillme.pl O FESTIWALU REGULAMIN UCZESTNICY PROGRAM SPONSORZY GALERIA KONTAKT