O festiwalu

CHÓR DZIECIĘCY "ALLA POLACCA" , Polska
Anna Bednarska - dyrygent



Chór dziecięcy i młodzieżowy Alla Polacca działa przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej od kilkudziesięciu lat.
Założyła go Sabina Włodarska – wybitny pedagog i dyrygent dziecięcych zespołów muzycznych. W 2014r. nowym dyrektorem artystycznym
i dyrygentem chóru została Anna Bednarska.

Chór Alla Polacca liczy blisko 200 młodych entuzjastów muzyki, którzy koncertują w kilku grupach wiekowych, czerpiąc radość ze wspólnego muzykowania. Pomagają im pedagodzy pracujący z chórem: Alicja Białkowska i Beata Żukowska-Szaruga.

Członkowie chóru wzięli udział w kilkunastu operach wystawianych na scenie Teatru Wielkiego (m.in. Borys Godunow, Dama Pikowa, Bramy Raju, Carmen, Cyganeria, Tosca, Turandot, Mały Kominiarczyk, Kawaler srebrnej róży, Widma, O królewnie co spać nie chciała, Pan Marimba, Oresteia), dokonali wielu nagrań archiwalnych współczesnej muzyki polskiej dla Polskiego Radia i Telewizji, odbyli liczne tournée artystyczne po krajach europejskich, wydali na płycie CD bajkę dziecięcą ”O królewnie co spać nie chciała” wybitnego polskiego kompozytora muzyki dziecięcej Andrzeja Hundziaka.

Zespół Alla Polacca wykonuje muzykę wszystkich epok - polską
i zagraniczną, poważną i rozrywkową. W swoim repertuarze posiada utwory
a cappella, z towarzyszeniem orkiestry kameralnej, harfy, fortepianu, organów,
a także instrumentów egzotycznych (np. afrykańskich).

Chór regularnie uczestniczy w konkursach krajowych i międzynarodowych, sięgając po najwyższe laury. Bierze udział w licznych koncertach muzyczno-edukacyjnych, w tym w „Porankach dla dzieci” odbywających się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

W 2016 r. chór zdobył Grand Prix na XIX Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis" i przygotował interaktywny Koncert Chanukowy dla Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

W 2017 roku grupa kameralna chóru Alla Polacca zdobyła Złoto w kategorii Muzyki Sakralnej, Złoto w kategorii Muzyki Współczesnej oraz nagrodę specjalną jury na 52. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej
w Międzyzdrojach.



CHÓR DZIECIĘCY „GIOIA DI CANTARE” Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu, Polska
Renata Szerafin Wójtowicz - dyrygent



Chór powstał w 1994 r. Zespół wykonuje głównie utwory świeckie i religijne kompozytorów współczesnych, wzbogacając swój repertuar utworami wcześniejszych epok oraz pieśniami inspirowanymi folklorem.
W swoim dorobku ma prawykonania utworów młodych toruńskich kompozytorów. Wykonywał również dzieła wokalno-instrumentalne np. „Stabat Mater” G. Pergolesiego, "Mszę dzieciecą" M. Matuszewskiego czy „Sen nocy letniej” F. Mendelssohna, współpracując m.in. z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.
Chór Dziecięcy „Gioia di Cantare” Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach oraz konkursach zdobywając w nich główne nagrody. Chór miał również przyjemność zaprezentowania się w takich niezwykłych miejscach jak Zamek Królewski w Warszawie, Bazylika św. Piotra w Rzymie, Szkoła Polska przy Ambasadzie Polskiej w Paryżu. Ponadto odwiedził włoskie miasta Florencję i Wenecję, śpiewał w Austrii, Bułgarii, Czechach, Szwajcarii, Grecji i na Litwie. Chór zaśpiewał też podczas audiencji u papieża Jana Pawła II. W 2010 r. zespół dokonał nagrania płyty CD z repertuarem kolędowym.
W ostatnich latach Chór Dziecięcy „Gioia di Cantare” Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu brał udział następujących konkursach i festiwalach:
Grand Prix na III Miedzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie, 2016;
Złoty Dyplom i I Miejsce w kat. muzyka sakralna, Złoty Dyplom Excellent i I Miejsce w kat. muzyka ludowa oraz Złoty Dyplom w kat. muzyka katalońska na VI Międzynarodowym Konkursie „Canco Mediterrania”, Lloret de Mar i Barcelona/Hiszpania, 2016;
Złoty Dyplom i Nagroda Specjalna na Ogólnopolskim Konkursie Pasyjnym, Bydgoszcz, 2017; Złoty Dyplom, Nagroda za Najlepsze Wykonanie Kompozycji Feliksa Nowowiejskiego, Nagroda za Najlepsze wykonanie Utworu Muzyki Dawnej, Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta na XVI Miedzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej, Barczewo, 2017; Złoty Dyplom i Puchar Marszałka Województwa oraz Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta na XIII Ogólnoplskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie;
Złoty Dyplom na XV Miedzynarodowym Konkursie Chóralnym w Riva del Garda we Włoszech, 2018.
Chór prowadzi Pani Renata Szerafin Wójtowicz.



CHÓR DZIECIĘCY "DOBRI HRISTOV" , Warna, Bułgaria
Galina Stanisheva - dyrygent



CHÓR DZIECIĘCY "DOBRI HRISTOV" z Warny został powołany do życia
w latach 1952-1953 przez wybitnego pedagoga muzycznego Veselina Iwanowa. Dyrygenci D.Resnenski, L.Dushek (pod którego kierownictwem zespół wygrał jedną z pierwszych nagród dla bułgarskiego chóru w Arezzo – Włochy), Tz. Petrova, Iv. Dimitrova, Z. Milkova, I. Kolarova naznaczyli swą osobowością 64-letnią artystyczną drogę zespołu. Od 2016 roku Chórem dyryguje Galina Stanisheva. Pianistką i chórmistrzynią jest Bilyana Eneva.

W Chórze występują dzieci w wieku od 6 do 18 roku życia, co jest zgodne z najnowszymi trendami chóralistyki dziecięcej na całym świecie.
„DOBRI HRISTOV” często występuje wraz z Chórem Chłopięcym i Chórem Dziewczęcym miasta Warna, z orkiestrą symfoniczną z National School
of Arts "D. Hristov " i orkiestrą "Symphonieta ", a także bierze udział
w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Varna Summer ".

Chór może poszczycić się bogatym życiem koncertowym. Bierze udział w regionalnych i krajowych festiwalach, jest zdobywcą dyplomów w licznych międzynarodowych festiwalach: Neerpelt - Belgia; Belford - Francja; Montreaux - Szwajcaria; Nan-le-Pen - Francja, Arezzo - Włochy; Ohrid - Macedonia, Praha - Czechy, Wolfenbuttel - Niemcy, Lago di Garda - Włochy,
i wielu innych.

Młodzi śpiewacy wykonują bułgarskie pieśni chóralne kompozytorów: D. Hristov, F. Kutev, N. Stoykov, N. Kaufman, K. Iliev, St. Mutafchiev, P. Luyndev, M. Kolarov i in. Różnorodny program koncertowy zawiera też utwory takich twórców jak: Pergolesi, Monteverdi, Bach, Mozart, Mendelssohn, Gliere, Kodaly, Ligeti, Poulenc etc.

W młodszej grupie chóru "Dobri Hristov" śpiewające dzieci (6-10 lat) - chórzyści i soliści uczą się teorii muzycznej, śpiewu solowego i chóralnego. Śpiewają kanony, piosenki jedno i dwu głosowe.

Reprezentacyjny Chór Dziecięcy "Dobri Hristov" (10-18 lat), uzyskawszy staranne szlify muzyczne, wykonuje utwory rodzimych i zachodnioeuropejskich kompozytorów, a także prezentuje różne rodzaje kompozycji chóralnych (muzykę renesansową, barokową, klasyczną, romantyczną i współczesną).



Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Polska
Laura Stieler - dyrygent



Poznańska Szkoła Chóralna jest jedyną w Polsce, sprofilowaną wokalnie szkołą muzyczną.
Swoją historią sięga roku 1957. Przez 50 lat była szkołą męską, ale od 2006 roku kształcą się tu również dziewczęta.

Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego powstał w 2008 roku. Od początku do 2017 r. był prowadzony przez Dorotę Wojnowską.
Dziś skupia ponad pięćdziesiąt dziewcząt w wieku od 10 do 14 lat.
Zespół rozwija się artystycznie i społecznie, działając w obszarze szeroko pojętej kultury muzycznej. Bierze udział w festiwalach, spektaklach operowych, projektach artystycznych wyższych uczelni oraz seminariach chórmistrzowskich.

Od 2010 roku Chór Dziewczęcy PSChJK bierze udział w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając w nich główne nagrody. Ostatnie sukcesy chóru to:
Złoty Anioł w IV Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych (2013),
Złoty Dyplom oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie muzyki dawnej - II Warszawska Wiosna Chóralna (2013),
Złoty Dyplom (główna nagroda) oraz wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta - II Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny (2013),
Złoty Dyplom oraz Nagroda Specjalna - VI Ogólnopolski Konkurs Chóralny Ars Liturgica (Gniezno 2014),
Złoty Puchar (Główna Nagroda) oraz Puchar dla Najlepszego Dyrygenta - XXVI Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Weronie, Włochy (2015).

Chór brał udział w festiwalach takich, jak Sierakowska Wiosna Klasyków (2011, 2013), A Cappella Poznań Festival (2011), Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych w Poznaniu (2014), Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych w Poznaniu (2014);

Nagrania płytowe: „Czy to szczotka, czy to jeż?”- piosenki dla dzieci Jerzego Wasowskiego (2010), „Ponad czasem, ponad ziemią”- renesansowe madrygały i współczesna muzyka sakralna (2012), „Kantyczka… Polskie kolędy i pastorałki” (2015);

Od 1 września 2017 r. Chórem Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego kieruje Laura Stieler.



CHÓR DZIEWCZĘCY SKOWRONKI, Poznań, Polska
Alicja Szeluga - dyrygent



Chór Dziewczęcy SKOWRONKI powstał w 1950 roku pod auspicjami miejskiej instytucji kulturalnej – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Śpiewa w nim 150 chórzystek w wieku od 7 do 20 lat. Edukacja muzyczna dziewcząt przebiega na trzech poziomach. Pierwszy - obejmuje kształcenie chóralne w grupie dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zwanej Małe SKOWRONKI. Drugi poziom edukacji muzycznej chóru odbywa się w grupie średniej – SKOWRONECZKI, którą tworzą dziewczęta w wieku 9-12 lat. Zasadniczy trzon chóru tworzą dziewczęta w wieku od 13 do 20 lat.

Chór SKOWRONKI jest laureatem głównych nagród w aż trzydziestu dwóch europejskich festiwalach i konkursach chóralnych. Wśród nich najważniejsze to: Grand Prix Ogólnopolskiego Turnieju LEGNICA CANTAT (2007),
Grand Prix Międzynarodowego Konkursu w Ochrydzie w Macedonii (2011),
Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Freamunde
w Portugalii (2016),
Grand Prix w Konkursie „InCanto Mediterraneo” w Milazzo na Sycylii (2017).

W grudniu 2015 roku, Chór Dziewczęcy SKOWRONKI wykonał koncert na deskach jednej z najbardziej prestiżowych scen świata - nowojorskiej Carnegie Hall. Dwugodzinny koncert okazał się wielkim sukcesem i spotkał się z ogromnym aplauzem amerykańskiej publiczności.

Dyskografia zespołu obejmuje 20 płyt CD i DVD z zapisami studyjnymi oraz live z koncertów chóru.

Repertuar zespołu obejmują przede wszystkim kompozycje wokalne twórców współczesnych z XX i XXI wieku. Wśród nich najważniejsi to: Ola Gjeilo, Morten Jansson, Vytautas Miskinis, Morten Lauridsen, Eric Whitacker, Veljo Tormis oraz polscy twórcy, tacy jak: Marek Raczyński, Grzegorz Miśkiewicz, Szymon Godziemba-Trytek, Marek Jasiński.
W programie chóru znajdują się również dzieła wokalno-instrumentalne takich kompozytorów, jak Giovanni Pierluigi da Palestrina, Antonio Vivaldi, Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Gustav Mahler, Karol Szymanowski
czy Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Wizerunek artystyczny chóru tworzą: Alicja Szeluga – dyrygent i dyrektor artystyczny chóru oraz Marzena Michałowska sprawująca opiekę wokalną. Chórowi podczas koncertów towarzyszą Czesław Łynsza – pianista i Beata Polak – perkusistka.



MAŁE SKOWRONKI, SKOWRONECZKI, Poznań, Polska
Julia Łynsza - dyrygent



Chór Dziewczęcy Małe SKOWRONKI i Chór Dziewczęcy SKOWRONECZKI
to dwa zespoły wchodzące w skład Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI działającego przy Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Do najmłodszej grupy – Chóru Dziewczęcego Małe SKOWRONKI trafiają dziewczynki w wieku od 6 do 9 lat. Te utalentowane dzieci dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką, śpiewając jednogłosowe piosenki dziecięce polskich kompozytorów, często ożywiane ruchem. Ich barwne występy, charakteryzujące się typową dla małych dzieci swobodą sceniczną, przyciągają na koncerty rzesze rodziców, dziadków i nierzadko przysparzają publiczności wielu wzruszeń.




Chór Dziewczęcy SKOWRONECZKI tworzą dziewczęta w wieku 9-12 lat. Młode adeptki śpiewu chóralnego przez kilka lat poznają tajniki wielogłosowego muzykowania, aby później, w pełni wykształcone wokalnie, zasilić szeregi najstarszej grupy – Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI.
Repertuar zespołu stanowią dwu i trzygłosowe kompozycje z nurtu dziecięcej literatury chóralnej. Wielu współczesnych kompozytorów powierza chórowi swoje utwory do prawykonania. Wśród nich są tacy twórcy, jak: Grzegorz Miśkiewicz, Andrzej Borzym, Ewa Fabiańska-Jelińska, Marek Raczyński, Szymon Godziemba-Trytek.

SKOWRONECZKI regularnie koncertują w Poznaniu i Wielkopolsce. Zespół dwukrotnie wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziewczęcych TRILLME FESTIVAL w Poznaniu (2014 i 2016). Ostatnim sukcesem zespołu jest zdobycie I miejsca w kategorii chórów dziecięcych w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2017).

W swoim dorobku fonograficznym chór posiada dwie płyty CD
(„Muzyczne kangury – piosenki Małgorzaty Nowak-Guzowskiej”, 2010 r. oraz „Rytmicznie & Romantycznie”, 2014 r.) oraz 11 płyt DVD z nagraniami koncertowymi live.

Dyrygentem obu zespołów jest Julia Łynsza, chórowi akompaniuje pianista Czesław Łynsza oraz perkusistka Beata Polak, choreografię kreuje Teresa Nowak. Opiekę artystyczną nad chórem sprawuje Alicja Szeluga.


© Copyright   www.trillme.pl O FESTIWALU    REGULAMIN    UCZESTNICY    PROGRAM    SPONSORZY    GALERIA    KONTAKT